Вардар му го нанесе првиот пораз на Борец на домашен терен оваа сезона

Од:

Лидерот на табелата во Првата македонска фудбалска лига, тимот на Вардар, попладнево го победи Борец со 1:0. Стрелц на победничкиот гол за „црвено-црните“ беше Даниел Аврамовски во 33. минута.

За велешани ова беше прв пораз на свој терен оваа сезона.

Со новите три бода Вардар има 42 зголемувајќи ја разликата на 11 во однос на второпласираната Шкендија која утре против Силекс ќе го одигра својот натпревар од 20.коло.

Борец остана на 20 бода за во моментов 8. место.

Другите средби од 20.коло во ПМФЛ:
Македонија ЃП – Академија Пандев
Работнички – Шкупи
Ренова – Струга
Силекс – Шкендија.

Би можело да ве интересира

За утре закажана уште една средба на ФФМ со прволигашите

Ана Ололовска

Фудбалскиот клуб Пелистер бара да игра во Првата фудбалска лига

Ана Ололовска

ФФМ одржа консултативен состанок со прволигашите

А1он

Реконструирана тревната површина на Националната Арена „Тодор Проески“

Ана Ололовска

„Кит Го“ ремизираше со Тиквеш, „Каменица Саса“ убедлива против Плачковица

Ана Ололовска

ПМФЛ: Работнички ја совлада Академија Пандев

Ана Ололовска