Вардар го забележа четвртиот пораз по ред во ракометната Лига на шампиони

Од:

Продолжи црната серија на ракометарите на Вардар во Лигата на шампионите, откако вечерва загубија од Пик Сегед со 34:31.

Унгарскиот претставник на дуелот во Сегедин до бодовите дојде со подобра игра во текот на сите 60 минути. Домаќините има водство речиси целиот натпревар со исклучок на неколку изедначувања, последното (20:20) во 37. минута.

Најефикасен во тимот на Вардар беше Тимур Дибиров со седум голови. Русинот на овој меч стигна до 1000-от погодок во елитното натпреварување и се запиша во историјата на ЛШ како еден од најефикасните играчи.

Вардар по вечерашниот пораз остана на петте бода и е во втората половина на табелата (6. место) во А-групата.

Пик Сегед со четвртата победа од седум натпревари има 10 бода и во моментов е на второто место.

Двете екипи во следното коло повторно ќе играат меѓусебно, овој пат во Скопје каде домаќин ќе бидат вардарци. Овој натпревар е закажан за 25 ноември.

Би можело да ве интересира

Борко Ристовски е нов извршен директор на РК Вардар, Столе Стоилов помошник тренер

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Манасков се врати во Вардар

Дибиров: Сакав да останам во Вардар, но ситуацијата стана мачење

Вардар не го дава ракометниот трон на Македонија

Катерина Ѓуровски