„Вардар“ го совлада „Алборг“ за втора победа во Лигата на шампиони

Од:

Ракометарите на „Вардар 1961“ ја забележаа втората победа сезонава во Лигата на шампиони, откако триумфираа вечерва во Скопје над данскиот првак „Алборг“ со 30-28 (16-16) во рамки на третото коло од групата А.

Македонскиот шампион беше во негатива од четири голови разлика на средина од првиот дел (7-11), но, во продолжението го подигна квалитетот во играта и влезе во завршните пет минути од натпреварот со идентична предност (28-24).

Серијата на Алборг од 4-1 внесе неизвесност во самиот финиш, но Вардар одолеа до самиот крај за да му го нанесе првиот пораз на тимот од Данска во групната фаза.

Најефикасен во редовите на македонскиот шампион беше Тимур Дибиров со девет голови.

По некомплетното трето коло, „Вардар“ е лидер на табелата во групата А со пет бодови, пред следниот предизвик против француски „Монпеље“, на 13 октомври, исто така, во салата „Јане Сандански“.

Би можело да ве интересира

Продолжува „црната“ серија за ракометарите на Вардар во Лигата на шампионите

А1он

Вујовиќ: Вардар не е оној од шампионските денови, но мораме да ја прекинеме серијата порази

Ана Ололовска

Вујовиќ: Грешките во вториот дел нè чинеа пораз

Ана Ололовска

Вардар го забележа четвртиот пораз по ред во ракометната Лига на шампиони

А1он

Вујовиќ пред дуелот со Пик Сегед: Со храбра игра да ја прекинеме серијата порази

Вториот тим на Еурофарм Пелистер го совлада ракометниот шампион Вардар

Ана Ололовска