Вардар есенски првак, Ибраими рекордер

Од:

Вардар триумфираше на гостувањето кај Академија Пандев со убедливи 3:0 и остана непоразен во меѓусебните дуели со овој струмички клуб.

dobivaj vesti na viber

Победата на вардаррци значи дека се есенски шампиони на полусезоната во првата македонска фудбалска лига. Поразот на струмичани го искористи Шкендија, која сега се искачи на втората позиција. Бесарт Ибраими даде два гола и го надмина Баже Илиоски на првото место на вечната листа на стрелци во прволигашката конкуренција.

РЕЗУЛТАТИ: Академија Пандев – Вардар 0:3, Борец – Ренова 1:0, Работнички – Силекс 1:1, Шкендија – Шкупи 4:0. Вчера: Македонија Ѓорче Петров – Струга Трим Лум 1:1.

ТАБЕЛА: Вардар 35 бода, Шкендија и Академија Пандев по 27, Силекс 24, Македонија Ѓ.П. и Струга по 23, Шкупи 22, Борец 19, Ренова 16, Работнички 15.

Би можело да ве интересира

Фудбалската лига во Македонија пропаѓа поради монополизација на пазарот

Горан Наумовски

Васоски го донесе Аврамовски во Сараево

Ана Ололовска

Шкендија со четири контролни дуели на зимските подготовки во Анталија

Ана Ололовска

Бразилско засилување во редовите на Шкендија

Ана Ололовска

Костадинов нов член на полски Пјаст Гливице

А1он

ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

А1он