УЕФА отвори дисциплинска постапка против Лацио за расизам на натпреварот со Севиља

Од:

Европската фудбалска федерација ќе го испита расистичкото однесување на играчите на Лацио во вториот натпревар од 1/16 финалето на Лигата на Европа со Севиља (0:2), објави официјалниот сајт на организацијата.

Забележано е дека случајот ќе биде поднесен на разгледување на состанокот на Комитетот за етика на УЕФА, кој ќе се одржи на 28 март.

Севиља стигна до 1/8 финалето од второто по квалитет фудбалско натпреварување во Европа, каде што ќе се сретне со Славија од Чешка.

Натпреварите со тимот од Прага ќе се одржат на 7 и 14 март, прва на домашен терен ќе игра Севиља.

Би можело да ве интересира

Конте: Одлуката на УЕФА за службен пораз е неправедна

Ана Ололовска

УЕФА Конференциска лига: Извлечени двојките за пласман во плејофот

А1он

УЕФА од втор обид ги извлече осминафиналните двојки во ЛШ, Челзи повторно против Лил

А1он

Одложениот натпревар на Тотенхем со Рен нема да биде презакажан, соопшти УЕФА

Ана Ололовска

УЕФА го избра Елмас за играч на колото во ЛЕ

А1он

Гонсалвеш прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите

А1он