УЕФА ја откажа младинската Лига на шампиони поради пандемијата на коронавирус

Од:

Македонскиот првак Шкендија нема да игра сезонава во младинската Лига на шампиони, откако Европската фудбалска асоцијација одлучи денеска да го откаже натпреварувањето поради пандемијата на коронаирус.

Новата сезона требаше да стартува во првата недела од март, а Шкендија со веќе извршената ждрепка требаше да игра против Габала од Азербејџан, на 4 март во Скопје.

Обелоденувајќи ја одлуката, УЕФА наведе дека патните рестрикции од кои се погодени екипите создаваат големи проблеми околу организација на нивните натпревари, додавајќи дека две екипи веќе го откажале настапот во младинската ЛШ.

– Извршниот комитет одлучи дека веќе не постои можност за дополнително пролонгирање на почетокот на натпреварувањето и нагласува дека здравјето и безбедноста на младите фудбалери мора да бидат од највисок приоритет, соопшти УЕФА.

Би можело да ве интересира

Чеферин нема повторно да се кандидира за функцијата претседател на УЕФА

Хаос во европскиот фудбал: Клубовите пуштаат еден по еден деманти

Предраг Петровиќ

УЕФА: Израелските фудбалери ќе играат против Исланд во Будимпешта

Чеферин за пријателскиот натпревар Русија – Србија: Само Англичаните негодуваат

Чеферин: Не сум сигурен дека Реал и Барселона знаат што прават, фудбалот не се продава

УЕФА и ФИФА загубија на суд, Суперлига може да биде формирана