УЕФА го избра Елмас за играч на колото во ЛЕ

Од:

Двата гола кои во четвртокот вечер му помогнаа на Наполи да обезбеди пласман во нокаут фазата, на македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас му го донесеа денеска признанието играч на колото во Лига Европа (ЛЕ).

dobivaj vesti na viber

Елмас беше двоен стрелец во триумфот на Наполи на домашен терен над Лестер од 3:2 со кој италијанскиот тим заврши второпласиран во групата Ц и се пласираше во шеснаесетфиналето во второто по ранг европско клупско натпреварување.

Елмас ја заврши групната фаза во ЛЕ со вкупно четири постигнати голови, откако претходно беше стрелец на по еден гол на дуелите на Наполи против московски Спартак, кој заврши првопласиран во грпата.

Би можело да ве интересира

Елмас втор пат прележа коронавирус

Ана Ололовска

Елмас втор пат позитивен на коронавирус

Ана Ололовска

Конте: Одлуката на УЕФА за службен пораз е неправедна

Ана Ололовска

УЕФА Конференциска лига: Извлечени двојките за пласман во плејофот

А1он

УЕФА од втор обид ги извлече осминафиналните двојки во ЛШ, Челзи повторно против Лил

А1он

Одложениот натпревар на Тотенхем со Рен нема да биде презакажан, соопшти УЕФА

Ана Ололовска