УЕФА ги враќа руските клубови во европските натпреварувања

Од:

На конгресот во Париз, УЕФА презеде два чекора кон делумна реинтеграција на Русија во европските фудбалски натпреварувања и покрај тековната војна во Украина.

Европската фудбалска унија одлучи да ги врати руските клубови до 17 години оваа сезона.

Ова е ублажување на општата забрана на руските национални и клупски тимови да играат на меѓународни натпревари.

УЕФА изјави дека е „свесна дека децата не треба да се казнуваат за постапки кои се исклучиво одговорност на возрасните и цврсто верува дека фудбалот никогаш не треба да се откаже од испраќањето пораки за мир и надеж“.

Исто така, чадор организацијата на европскиот фудбал повторно почна да делегира руски судии за меѓународни натпревари.

Ова се големи чекори кон враќање на Русите (и Белорусите) на најголемите европски натпреварувања.

Би можело да ве интересира

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов

Руска манекенка и нејзината ќерка пронајдени мртви

Предраг Петровиќ

Путин испрати предупредување до Западот: Нема да дозволиме никој да ја подели Русија

Шефот на НАТО: Русија сее раздор во Босна и Херцеговина, гледаме сецесионистичка реторика

Финска: Нема разговори со Русија