Ученици од повеќе европски земји во посета на ракометарите на Вардар 1961

Од:

Ученици од Португалија, Хрватска, Грција, Франција и Турција ги посетија ракометарите на актуелниот македонски ракометен шампион и двократен европски првак Вардар 1961, како дел од Еразмус плус проектот „Запознавање со спорт, активности во природа и традиции“.

Учениците од петте европски земји, заедно со своите домаќини од ОСУ „Мирко Милески“ од Кичево, имаа можност да присуствуваат на дел од тренингот на ракометарите на Вардар, и да ја разгледаат салата и нејзината инфраструктура, како и условите за тренинг.

– Како дел од Еразмус плус проектот, Вардар беше домаќин на учениците и секако бевме почестени што можевме да го промовираме македонскиот ракомет во европски рамки“, се наведува во клупското соопштение.

Учениците имаа можност да се фотографираат и да поразговараат со играчите.

Би можело да ве интересира

Борко Ристовски е нов извршен директор на РК Вардар, Столе Стоилов помошник тренер

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Манасков се врати во Вардар

Дибиров: Сакав да останам во Вардар, но ситуацијата стана мачење

Вардар не го дава ракометниот трон на Македонија

Катерина Ѓуровски