У21: Прва победа на македонските фудбалери во евроквалификациите

Од:

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година ги задржа шансите за пласман на ЕУРО2023, откако попладнево триумфираше над Ерменија во Ереван со 2:1 (1:0) и ја забележа првата победа во квалификациската група Х.

Триумфот на „црвено – жолтите“ го навести Марко Ѓоргиевски со водечкиот гол во 25 минута, а предноста ја удвои Методи Максимов во 84 минута.

До крајот на натпреварот Ерменија успеа да постигна само почесен гол во завршните минути преку Нарек Григорјан.

Македонската репрезентација по четири одиграни натпревари е четвртопласирана во пет бодови, а следен противник на избраниците на Драган Канатларовски е Украина на 11 ноември во Скопје.

Би можело да ве интересира

Извлечени двојките за воведното коло во македонскиот фудбалски Куп

Легендарниот Андон Дончевски денеска го слави 86. роденден

А1он

Македонските фудбалери напредуваа седум места на ФИФА ранг-листата

А1он

Познати четвртфиналистите во македонскиот фудбалски куп

А1он

Германците пресилни за македонските фудбалери

А1он

Милевски го одреди почетниот состав за дуелот со германската репрезентација

А1он