makedonski fudbal

Спорт

Извлечени двојките за воведното коло во македонскиот фудбалски Куп

А1он
Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) попладнево со жрепка ги одреди двојките за шеснаесетфиналето во националниот куп. Бранителот на трофејот Македонија ЃП, како и ланските полуфиналисти
Спорт

Легендарниот Андон Дончевски денеска го слави 86. роденден

А1он
Едно од најголемите фудбалски имиња во историјата на македонскиот фудбал Андон Дончевски денеска го прославува својот 86. роденден. Дончевски е првиот селектор на македонската фудбалска
Спорт

Македонските фудбалери напредуваа седум места на ФИФА ранг-листата

А1он
Двете победи овој месец во мундијалските квалификации и историскиот пласман во баражот за Светското првенство 2022 и донесоа на македонската фудбалска репрезентација напредок од седум
Спорт

Познати четвртфиналистите во македонскиот фудбалски куп

А1он
Фудбалерите на Силекс останаа во игра за одбрана на трофејот во Македонскиот куп, откако попладнево обезбедија пласман во четвртфиналето со триумф на гостувањето кај струмичка
Спорт

Германците пресилни за македонските фудбалери

А1он
Прв пораз за македонската фудбалска репрезентација на домашен терен во квалификациите за Светското првенство 2022. Вечерва во Скопје „црвено-жолтите“ беа целосно надиграни од фаворитот Германија
Спорт

Милевски го одреди почетниот состав за дуелот со германската репрезентација

А1он
Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Благоја Милевски, го одреди почетниот состав за вечерашниот натпревар со Германија во квалификациите за Светското првенство 2022 година. Милевски се
Спорт

Македонските фудбалери со убедлив триумф се враќаат од Лихтенштајн

А1он
Македонската фудбалска репрезентација ја прекина серијата од три последователни нерешени натпревари во квалификациите за пласман на Светското првенство идната година во Катар и со победа
Спорт

Милевски: Уверен сум дека ќе ја оправдаме фаворитската улога против Лихтенштајн

А1он
Ден пред натпреварот против Лихтенштајн во рамки на мундијалските квалификации, селекторот на македонската фудбалска репрезентација Благоја Милевски и играчот за врска Стефан Спировски ги изнесоа
Спорт

У17: Македонските фудбалски надежи ремизираа без голови против Полска

А1он
Македонската фудбалска репрезентација до 17 години со бод ги почна евроквалификациите, откако попладнево на стартот од турнирот во ирскиот град Корк одигра нерешено 0:0 против