Извлечени двојките за воведното коло во македонскиот фудбалски Куп

Од:

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) попладнево со жрепка ги одреди двојките за шеснаесетфиналето во националниот куп.

Бранителот на трофејот Македонија ЃП, како и ланските полуфиналисти и финалисти – Струга Трим Лум, Шкендија и Силекс, натпреварите ќе ги почнат од осминафиналето.

КУП на Македонија, 1/16 финале:

Јанг Тим – Победа

Новаци 2005 – Брегалница

Башкими 1947 – Скопје

Аресими 1973 – Тиквеш 1930

Кожуф Гевгелија – БРЕРА Струмица

Карбинци – Воска Спорт

ГФК Охрид – Детонит Плачковица

Беласица – Гостивар

БФК Коњаре – Шкупи 1927

Беса 1976 – Вардар

Тетекс 1953 – Работнички

Влазерими 1977 – Пелистер.

Натпреварите се закажани за 20 септември од 15 часот, а во случај на нерешен резултат патникот во осминафиналето ќе го одлучи подоброто изведување пенали.

Би можело да ве интересира

Легендарниот Андон Дончевски денеска го слави 86. роденден

А1он

Македонските фудбалери напредуваа седум места на ФИФА ранг-листата

А1он

Познати четвртфиналистите во македонскиот фудбалски куп

А1он

У21: Прва победа на македонските фудбалери во евроквалификациите

А1он

Германците пресилни за македонските фудбалери

А1он

Милевски го одреди почетниот состав за дуелот со германската репрезентација

А1он