Македонските фудбалери напредуваа седум места на ФИФА ранг-листата

Од:

Двете победи овој месец во мундијалските квалификации и историскиот пласман во баражот за Светското првенство 2022 и донесоа на македонската фудбалска репрезентација напредок од седум места на најновата ранг-листа на ФИФА на која „црвено – жолтите“ сега се на 67. позиција.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски ги завршија мундијалските квалификации со гостински триумф над Ерменија (5-0) и победа над Исланд во Скопје (3-1) и на 26 ноември ги очекуваат противниците во баражот за пласман на Мундијалот идната година во Катар.

На чело на ФИФА ранг-листата остана Белгија пред Бразил Франција, Англија и Аргентина.

Би можело да ве интересира

ФИФА го одби барањето на Зеленски да испрати порака за мир на финалето на СП

Дали ЕУ ќе ја „убие“ Европската суперлига?

Инфантино: Нема повеќе мали и големи репрезентации

Фудбалскиот сојуз на Косово ги тужи Пикси и Србија кај ФИФА

Катерина Павлова-Николовска

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Ана Ололовска

ФИФА им забрани на навивачите во Катар да носат облека која потсетува на крстоносните војни

Катерина Павлова-Николовска