Тухел: Никој не ја сакаше „деветката“ во Челси, ми велат дека е проколната!

Од:

Менаџерот на Челси, Томас Тухел признава дека никој од неговите фудбалери не го посакал дресот со број 9 во новата сезона, шегувајќи се дека се работи за „проколнат“ број.

dobivaj vesti na viber

„Сините“ ја почнуваат сезоната без „деветка“ по заминувањето на Ромелу Лукаку во Интер, кој се приклучи на долгата листа на играчи кои не импресионирале со овој дрес, како Матеја Кежман, Фернандо Торес, Радамел Фалкао, Алваро Морат и Гонзало Игуаин.

„Проколната е, проколната! Така ми велат“, вели Тухел на шега, па продолжува: „Не се работи за изоставување поради тактички причини или поради тоа што ќе пристигне некој. Немаше голема побарувачка за бројот 9, никој не го сакаше. Луѓето кои се тука подолго од мене ми велат дека тој и тој ја имал деветката и не давал голови и затоа никој не сака да ја допре“, вели Тухел.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Челси по четири порази на „Гудисон“ до минимална победа

Саудиските газди на Њукасл се инвеститори во компанијата која го купи Челси?

Челси ги нуди Аспиликуета, Алонсо и плус пари за да го купи Френки де Јонг од Барселона

„Не растури тим кој нема да игра во Лигата на шампионите“

Халанд со гол дебитираше за Сити, Арсенал го растури Челси

Тимо Вернер го напушта Челси