Taa e „женскиот Коби“ и го направи невозможното: На 42 години го собори НБА рекордот

Од:

Дијана Таураси наполни 42 години и не запира. Сè уште руши рекорди.

Коби Брајант ја нарече „Белата Мамба“ и беше во право! Дијана Таураси го прослави својот 41 роденден, но не застана и сега на мечот на нејзиниот Феникс Меркјури против Атланта Дрим го направи она што сите мислеа дека е невозможно. Меркјури победи со 91:71, Таураси постигна 42 поени и стигна до 10.000 поени во кариерата во женската НБА лига.

За каков успех се работи е видливо кога се знае дека на второто место е Тина Томпсон со 7.488 поени, трета е Тамика Кечингс со 7.380, а најефикасна активна кошаркарка е Тина Чарлс со 7.115 поени. Дијана има 10.024 години и не планира да се пензионира наскоро.

Досега во кариерата освои три титули во ВНБА лигата, двапати беше МВП на финалето, 10-кратна Ол-стар играч, а со Соединетите Американски Држави пет олимписки и четири светски злата, заедно со една бронза на Светското првенство. Покрај сето тоа стигна да игра во Европа за Динамо и Спартак Москва, Фенербахче, Галатасарај и Екатеринбург, а шест пати ја освојуваше Евролигата.

Би можело да ве интересира

ЕСПН: Никола Топиќ ќе биде шести пик на НБА драфтот

Горан Наумовски

Трипл-дабл на Јокиќ во победата на Денвер против Милвоки

Адетокунбо: Ги разбирам нашите навивачи кои не исвиркаа

Лејкерси го „прегазија“ ривалот, тргнаа по титулата

Предраг Петровиќ

Кошаркар на Филаделфија e повреден од автомобил додека минувал улица

Сакраменто подобар од Оклахома на домашен терен, Дончиќ го предводеше Далас до победата