Светскиот шампион на колена: Македонија подобра од Данска

Од:

Македонската ракометна репрезентација влезе во новата ера под водство на Кирил Лазаров со голем триумф над актуелниот светски и олимписки шаммпион Данска од 33-29 во натпреварот од квалификациите за пласман на следното Европско првенство.

Нашиот национален тим одигра одличен натпревар, го контролираше резултатот во целиот тек на средбата, на полувремето имаше и 17-13.

Голманот Никола Митревски имаше блескава партија со 13 одбрани.

Манасков, Талевски и Кузмановски постигнаа по пет гола, Стоилов и Лазаров по четири. Кај Данска, Хансен беше најефикасен кај Данците и на средбата, со 13 погодоци.

Со оваа победа, македонската репрезентација дојде до максимални 6 бода по три одиграни напревари. Македонија и Данска ќе одиграат уште еден меѓусебен натпревар следната седмица. Закажан е во Алборг, в недела од 16:00 часот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

Ана Ололовска

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Александар Јовиќ нов тренер на РК Еурофарм Пелистер

Ана Ололовска

Среќно „ракометно реми“ на Еурофарм Пелистер со Агуаш Санташ 27:27

Ана Ололовска