Среќно „ракометно реми“ на Еурофарм Пелистер со Агуаш Санташ 27:27

Од:

Ракометарите на Еурофарм Пелистер извлекоа бод (27:27) во синоќешниот неизвесен натпревар со португалскиот претставник во европската ЕХФ-лига, Агуаш Санташ.

Двете екипи во текот на целата средба играа израмнето, а првото „одлепување“ битолчани го имаа во 14 минута кога резултатот на семафорот беше 7:4, но гостите веднаш возвратија и израмнија на 8:8. Полувремето заврши со минимална предност на Еурофарм Пелистер од 14:13.

Во вториот дел публиката очекуваше зголемување на водството и лесна победа, но сликата на теренот беше во полза на гостите кои во 47 минута прв пат поведоа, а во 52 минута имаа и три голови предност (21:24). Сепак на крајот битолчани извлекоа среќно „ракометно реми“ бидејќи Хосни го израмни резултатот на 27:27, а Кизиќ успеа да го одбрани ударот на Силва Гомеш.

Со освоениот бод РК Еурофарм Пелистер ги задржа шансите за пласман во елиминациските натпревари од ЕХФ ракометната лига.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

Ана Ололовска

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Александар Јовиќ нов тренер на РК Еурофарм Пелистер

Ана Ололовска

Пешевски: Немаме веќе право на лош ден

Ана Ололовска