Пешевски: Немаме веќе право на лош ден

Од:

Македонскиот ракометен вицешампион Еурофарм Пелистер вечерва во Битола ја пречекува португалската екипа Агуаш Санташ во рамки на 8. коло во групата Д во ЕХФ Лига Европа.

Еурофарм Пелистер е четвртопласиран на табелата и со триумф во вечерашниот натпревар со почетокот во 20:45 часот ќе обезбеди место во осминафиналето во второто по ранг ракометно натпреварување во Европа.

„Влегуваме во најважната фаза на сезоната, немаме веќе право на лош ден. Дојдовме тука да покажеме дека заслужуваме да го носиме овој дрес и да гинеме на сите фронтови“, ијзави за клупскиот сајт македонскиот репрезентативец Жарко Пешевски.

„Агуаш Санташ ме изненади со победата против Бидасоа Ирун, но оваа екипа има квалитет и игра подобро отколку во првиот дел на сезоната. Во Португалија по макотрпна борба ги освоивме бодовите. Подготвени сме и со поддршка од битолската публика веруваме дека ќе се радуваме“, додаде Пешевски.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полицаец со пендрек го удри репрезентативецот Филип Талески

Ана Ололовска

Македонските ракометари во група со Франција и Германија на ЕУРО 2024

Ана Ололовска

Македонските ракометарки во група со Шпанија, Литванија и Азербејџан во квалификациите за ЕП2024

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Горан Наумовски

Александар Јовиќ нов тренер на РК Еурофарм Пелистер

Ана Ололовска

Среќно „ракометно реми“ на Еурофарм Пелистер со Агуаш Санташ 27:27

Ана Ололовска