Судот ги објави причините за депортацијата на Ѓоковиќ

Од:

Сојузниот суд на Австралија ја објави пресудата за случајот „Новак Ѓоковиќ“. Според објаснувањето, судот решавал за легитимитетот на одлуката на министерот Алекс Хоук, што значи процесот не бил решавање по жалба туку преиспитување на легитимитет.

dobivaj vesti na viber

Ѓоковиќ ја доби првата битка на суд околу поништувањето на визата, но потоа министерот Хоук го искористи правото лично да му ја укине визата. Федералниот суд потоа потврди дека Ѓоковиќ треба да биде депортиран. Според објавената одлука, судот воопшто не навлегувал дали имаат основа причините на министерот за укинување на визата, во одлуката се вели дека тој воопшто и не морал да дава причини. Судиите сметаат дека има јасна последична поврзаност меѓу причините што ги навел министерот. И тие според судот на се нелогични и нерационални како што тврдеше одбраната на Ѓоковиќ

Во доставените документи за да добие виза и медицинско ослободување, Новак навел дека бил позитивен на Ковид 19 на 16-ти декември, но еден ден подоцна делел трофеи во Белград, а наредниот одработил интервју со „Л’Екип“ иако знаел дека има позитивен ПЦР тест. Оваа ставка се споменува како пресудна за депортацијата на светскиот рекет број еден, кој на крајот остана без шанса да ја брани освоената титула на својот омилен грен слем турнир.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ: Ќе се откажам од трофеите, но нема да се вакцинирам

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се сретна со Вучиќ – за 10 дена ќе каже што се случуваше во Австралија

Вучиќ ќе се сретне со Новак Ѓоковиќ

А1он

Ѓоковиќ му честиташе на Надал

Ѓоковиќ ќе може да игра на Ролан Гарос без вакцина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска