Шелтон смета дека Федерер е најдобриот на сите времиња

Од:

Американскиот тенисер Бен Шелтон смета дека Роџер Федерер е најдобриот тенисер на сите времиња.

Моментално 15. играч во светот во интервју за „Газета дело спорт“ изјави дека често го гледал Надал во детството, но дека повеќе го сака Швајцарецот.

“Го проучував Надал и се обидов да му ги украдам тајните. Но, мојот омилен играч отсекогаш бил Роџер. Новак Ѓоковиќ? За три години тој сепак ќе биде сеуште во првите пет, освојувајќи турнири”, изјави Шелтон.

Шелтон неодамна беше елиминиран на турнир во Виена во дуелот со Јаник Синер.

„Тој е само една година постар од мене и веќе постигна многу. Тој води фантастична генерација млади Италијанци и ќе биде во Топ 5 во следните неколку години“, додаде Шелтон.

Го прашале и кој е неговиот омилен американски тенисер, а одговорот логично бил неговиот татко Брајан.

„Ако требаше да излезам надвор од кругот на семејството, тогаш би рекол Енди Родик“, заклучи Шелтон.

Би можело да ве интересира

Синер го освои Австралија опен по чудесен пресврт против Медведев

Алкараз: Синер може да го победи Ѓоковиќ

(ВИДЕО) Победа со честитка „Бог се јави“: Ѓоковиќ во три сета го порази Аргентинецот Ечевери

А1он

Ѓоковиќ испиша нова историја во Мелбурн

А1он

Тенисер e суспендиран на 10 години поради местење натпревари

Алкараз ја доби наградата што АТП никогаш не му ја додели на Ѓоковиќ

Предраг Петровиќ