Сари го менува Инзаги на клупата на Лацио

Од:

Италијанскиот фудбалски тренер Маурицио Сари е нов шеф на стручниот штаб на калчолигашот Лацио, соопшти попладнево римскиот клуб.

Сари, како што пренесуваат италијанските медиуми, потпишал двегодишен договор со екипата која минатата сезона заврши на шестото место во Серија А.

Минатата недела клупата на римскиот прволигаш, по петгодишна соработка, ја напушти Симоне Инзаги за да го преземе новиот италијански првак Интер.

Неговиот наследник во Лацио е без тренерски ангажман од август лани, кога беше ослободен од обврските во Јувентус по елиминацијата во осминафиналето во Лигата на шампиони.

Би можело да ве интересира

Италијаската федерација сè уште не планира да го одложи натпреварот од Суперкупот меѓу Интер и Јувентус

Катерина Павлова-Николовска

Речиси стопроцентна вакцинираност во италијанската Серија А

А1он

Претседателот на Серија А: Политичарите во Италија го мразат фудбалот, тоа е очигледно

А1он

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите против Бакојако и Кеси

Мери Јордановска

Бобан Николов може да игра во Серија А, на чекор е до трансфер во Салернитана

Жарко Настоски

Винченцо Италијано ќе ја предводи Фиорентина

Жарко Настоски