Руска доминација на 20 километри брзо одење за жени

Првите две места на трката од 20 киломeтри брзо одење во женска конкуренција на Светското првенство во атлетика во Москва го освоија руските атлетичарки.

Златниот медал и припадна на Елена Лашманова, која имаше време 1:27.08 час, а само три секунди послабо време постигна нејзината сонародничка Анисија Кирдјапкина – 1:27.11. Бронзениот медал го освои Луи Хонг од Кина со време – 1:28.10.

Ова за Русија (домаќин на шампионатот) беше втор златен медал.

Денеска во попладневната програма од четвртиот ден од СП ќе се одржат уште шест финални дисциплини: фрлање диск, 800 метри, 400 метри кај мажите, скок со стап, седмобој (последна дисциплина) и 3.000 метри стиплчез кај жените.

Срамно однесување на италијанскиот спортист: Го престигна Германецот и го понижуваше

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика

Почина познатата Британка Лесли Вотсон

Шанкуле победничка на мундијалскиот маратон во Будимпешта

СП атлетика: Злато за Ворхолм, Кер, Паулино, Мун и Кенеди

(ВИДЕО) Српската кралица на атлетиката ја освои планетата: Ивана Вулета е светска шампионка