Розберг победник на трката во Монца

Возачот на Мерцедес Нико Розберг го освои првото место на трката за Големата награда на Иатлија што се возеше денеска на патеката Монца. Шампионот Луис Хамилтон имаше лош старт и ја загуби пол позицијата и се најде на шестото место, а тоа го искористи Розберг. Хамилтон сепак успеа да ги мине Даниел Рикардо и Валтери Ботас, а потоа со подобрата тактика со промена на гумите ги мина и два болида на Ферари и на крајот заврши на втората позиција. Третото место го освои Себастијан Фетел од Ферари.

За Розберг ова беше седма победа сезонава или 21.ва во кариерата и воедно негов прв триумф во Монца. Од актуелните возачи победи во Монца имаат уште Луис Хамилтон, Себастијан Фетел и Фернандо Алонсо.

Во генералниот пласман води Хамилтон со 250 бодови, пред Розберг со 248, Рикардо има 161, Фетел 143, Раиконен 136,…
Кај конструкторите во водство е Мерцедес со 498 бодови, пред Ред Бул со 290 и Ферари со 279.

Формула не памети ваков рефлекс: Младиот возач избегна трагедија со чудесен маневар

Саинц победи во Сингапур

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Загина млад возач на формула, болидот се распадна на парчиња