Ред Бул негира дека ќе го врати Себастијан Фетел

Од:

Техничкиот советник на Ред Бул Рејсинг – д-р Хелмут Марко – беше непопустлив и ги негираше сите гласини кои укажуваат на враќање на Себастијан Фетел во тимот, со кој Германецот ги освои сите четири светски титули.

Иднината на 32-годишниот возач на Ферари е повторно централна тема на дебата по италијанското Гран При. На „Монца“, Фетел повторно направи грешка и ја заврши трката на 13 место, додека неговиот колеа, Шарл Луклер победи и ја прекина 9-годишната суша за „Скудерија“.

Се разбира, ако станува збор за разделба со „црните коњчиња“, двете најреални опции за Фетел би биле Ред Бул и Мерцедес. Хелмут Марко побрза да ги отстрани „биковите“ од можна битка за потписот на искусниот Германец.

– Не знам каква ќе биде неговата иднина. Имавме неколку одлични години заедно, но сега ги имаме нашите четворица пилоти (заедно со тие од Торо Росо), рече д-р Марко.

Во исто време, сегашниот водечки пилот на Ред Бул, Макс Верстапен, ја поздрави идејата да стане колега со Леклер во одреден момент во иднина.

– Шарл и јас можеме да возиме во ист тим. И двајцата сакаме да победуваме, но се почитуваме, сподели Холанѓанецот.

Би можело да ве интересира

Гран при на Холандија нема да се одржи во 2020 година

Ана Ололовска

Ботас преговара со Рено?

Ана Ололовска

Мерцедес планира да го замени Ботас со Расел во 2021 година

Ана Ололовска

Во Германија, подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстон

Ана Ололовска

Формула 1 ги објави огромните загуби за време на пандемијата

А1он

Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто

Ана Ололовска