Правила во НБА лигата: Ако имаш девојка, ќе спие и со твоите соиграчи додека си на пат

Од:

НБА е најсилната лига во светот, најдобрите кошаркари на планетата сонуваат да играат таму и чекаат шанса. Лесно се следат настаните на паркетот, потези, кошеви, асистенции, секакви интересни работи. Но, што се случува надвор од теренот? Особено кога станува збор за приватниот или љубовниот живот. Ова е местото каде што работите можат да станат навистина комплицирани.

Токму за тоа пред камера зборуваа поранешните кошаркари Кенион Мартин, Гилберт Аренас и Брендон Џенингс.

“Реална ситуација, видов играч како разговара со млада дама, му реков – не се чуди ако спие со некој од твоите соиграчи. Оди на Бахамите со тимот, а ако тропнеш на вратата на соиграчот, види кој ти отвора Ми се јави, ми рече „не лажеше човече“. Нема морални вредности и сето тоа. Мора да ги слушнат сите овие сра*а и да разберат, бидејќи не разбираат, “ започна Мартин.

Продолжи во истиот тон. „Имав врска со девојка и ѝ реков да дојде во собата и да и си ги земе работите и ја прашав каде ќе спие вечерва бидејќи беше премногу блиска со еден соиграч. Таа се правеше дека е шокирана“.

Потоа се вклучи Аренас. “Ги погледнав и ги прашав колку од нив имаат девојки. Значи, околу 70 отсто од вашите девојки ќе спијат со друг НБА играч додека сте сè уште заедно. Мора да го разберете тоа. Ја внесувате во вашиот живот, без разлика дали сте првиот пик или што и да е, вие сте последниот таму, штотуку ја започнувате кариерата. Сте гледале некои играчи и им се восхитувавте, исто така и тие што им се восхитувале. Таа исто ги гледала некои Стеф Кари, Леброн Џејмс, Џејсон Тејтум, Џа Морант.

Момчето кое седеше со нив и го снимаше сето тоа ги праша зошто не ги оддалечија девојките од тимот. “Сите се дружат, вашата девојка се дружи со овие други девојки и така започнува драмата и сето тоа. Мора да ја ставите таму, да видите како ќе постапи, да видите што ќе се случи”, објасни Џенингс.

Гилберт потоа откри какви беа правилата во Вашингтон кога во тимот беа Ендрју Блех, Џавале Мекги, Дешон Стивенсон… „Имавме интересен тим, јас, Дешон, Џавале, Блех. Ако сретнеш девојка, го креваш телефонот , покажуваш и слика и прашуваш дали некој ја знае и така ја проверуваш ситуацијата. Проверувавме кого повеќе сака, велам некој да и прати порака и да пише дека вечерва доаѓа кај неа, па и јас истото. И гледаме кого повеќе сака, бевме дивјаци. Тоа го правевме“, рече Аренас.

Така по кратка пауза продолжи. „Се забавуваш со девојка па дознаваш дека била со друг и потоа почнуваат големи проблеми, тепачки и сето тоа. Тогаш воспоставивме правило, твоите сопруги, девојки, „специјална работа“, нема такво нешто. , не смееш да правиш ништо со нив што се обидуваш. Тие се заштитени, се освен тоа може. Ако го прекршиш тоа правило, тогаш ќе те наместиме и ќе те исфрлиме од тимот“.

Мартин играше во Денвер од 2004 до 2011 година и имаше се и сешто. „Кога бев во Денвер, ги прашав соиграчите кој од нив ја донесе стриптизетата таму. Јавно ги повикав, тој што се сврте и погледна од друга страна, знаев дека ја донесе“, се насмеа Кенион, на што Џенингс додаде дека „доаѓаа во лобито на хотелот, седеа и ги чекаа играчите“.

Би можело да ве интересира

ЕСПН: Никола Топиќ ќе биде шести пик на НБА драфтот

Горан Наумовски

Трипл-дабл на Јокиќ во победата на Денвер против Милвоки

Адетокунбо: Ги разбирам нашите навивачи кои не исвиркаа

Лејкерси го „прегазија“ ривалот, тргнаа по титулата

Предраг Петровиќ

Кошаркар на Филаделфија e повреден од автомобил додека минувал улица

Сакраменто подобар од Оклахома на домашен терен, Дончиќ го предводеше Далас до победата