Познати сите учесници во Еврокупот

Комплетирана е листата на екипи кои следната сезона ќе играат во второто по квалитет клупско европско кошаркарско натпреварување – Еврокупот.

Учесници во Еврокупот сезона 2018/19:

Од Шпанија – Валенсија, Уника и Андора.
Од Германија – Алба, Улм и Франкфурт Скилинсерс.
Од Турција – Галатасарај, Тофас и Турк Телеком.
Од Русија – Локомотив Кубан, Зенит и Уникс.
Од Италија – Тренто, Бреша и Торино.
Од Франција – Асвел, Монако и Лимож.
Од Србија – Црвена Ѕвезда и Партизан.
Од Литванија – Лиетувос Ритас.
Од Полска – Асеко Гдиња.
Од Црна Гора – Морнар.
Од Хрватска – Цедевита.

Победникот следната сезона ќе обезбеди настап во елитната Евролига.

Би можело да ве интересира

ЦСКА му понуди нов договор на Итудис

Ана Ололовска

Итудис подготвен да го продолжи договорот со ЦСКА

Ана Ололовска

Клајберн прогласен за МВП на „Фајнал фор“ во Евролигата

Ана Ололовска

Тренерот на Ефес ги спореди учесниците на Ф4 со најдобрите НБА-лигаши

Ана Ололовска

Евролига: ЦСКА го детронира Реал Мадрид по неверојатен пресврт

Ана Ололовска

Ефес го победи Фенербахче и се пласираше во финалето на Евролигата