Повредениот Ѓоковиќ загуби од Де Минор во првиот натпревар од четвртфиналето на Купот на Јунајтед

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска во Перт беше поразен од Австралиецот Алекс де Минор со 6:4, 6:4 во првиот натпревар од четвртфиналето на Купот на Јунајтед.

Натпреварот траеше 92 минути. Де Минор ја постигна најголемата победа во кариерата, бидејќи успеа да го совлада Ѓоковиќ, кој не ја прикажа својата најдобра игра бидејќи на натпреварот имаше проблеми со повреда на зглобот на десната рака. Српскиот тенисер по шест години загуби меч во Австралија.

Ѓоковиќ влезе безбедно во мечот и на свој сервис поведе со 1:0 во првиот сет. Се играше натпревар по натпревар до резултат 3:3. Во седмиот гем, кој траеше 12 минути, Де Минор имаше две брејк топки на сервис на српскиот тенисер, но Ѓоковиќ успеа да поведе со 4:3.

Српскиот тенисер потоа побара помош од физиотерапевт за време на паузата меѓу гемовите поради проблем со зглобот на десната рака, но судиите тоа не го забележаа. Надзорникот на мечот влезе во теренот и најави дека физиотерапевтот не може да и помогне на српскиот тенисер.

Во продолжението од мечот Де Минор израмни на 4:4, а потоа во следниот гем направи брејк и поведе со 5:4. На Ѓоковиќ му беше помогнато на паузата меѓу натпреварите. Де Минор потоа стигна до 6:4 и 1:0 во сетови на свој сервис.

Ѓоковиќ сигурно го доби првиот гем во вториот сет иако имаше проблеми со повредата на раката. Потоа се играше гем за гем, а Де Минор направи брејк во седмиот гем и поведе со 4:3. Австралиецот ја задржа предноста од два гејма, а вториот сет го доби со резултат 6:4.

Во женскиот сингл за Србија наместо најавената Олга Даниловиќ ќе игра Наталија Стевановиќ, додека Австралија ќе ја претставува Ајла Томљановиќ. По женскиот сингл ќе се игра дуел во мешани двојки.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Монте Карло

Ѓоковиќ: Иванишевиќ ми е доживотен пријател, не знам кој ќе го замени

После пет години: Ѓоковиќ и Иванишевиќ ја прекинаа соработката

Ѓоковиќ: Морам да ги балансирам приватниот и професионалниот живот, ќе се вратам во Мајами