Потпишан најскапиот договор во спортската историја-вреден 700 милиони долари

Од:

Потпишан е најголемиот договор во историјата на спортот. Лионел Меси, Кристијано Роналдо и Новак Ѓоковиќ можат само да сонуваат за она што го добил човекот за кој и малкумина знаат.

Потпишан е од спортист за кој малкумина знаат- Јапонецот Шохеи Охтани, бејзбол играч кој го „издаде“ својот тим. Според многумина, најдобриот бејзбол играч синоќа потпиша десетгодишен договор со Лос Анџелес Доџерс, најголемиот ривал на неговиот претходен MLB тим, Лос Анџелес Ејнџелс.

Охтани игра како фрлач и назначен напаѓач, кои се практично двете најважни позиции во тимот, а во следните десет години со Доџерс ќе заработи 700.000.000 долари. Покрај ангелите кои се обидуваа да го задржат, тој имаше понуди и од Торонто Блу ​​Џејс, Сан Франциско Џајантс, па дури и од Чикаго Кабс, но тој ги избра Доџерс, кој изненади малкумина. Овој тим е познат не само по огромните договори со кои со години им „краде“ играчи на ривалите, туку и по тоа што е пионер кога се во прашање странците. Првиот МЛБ играч од Јапонија во МЛБ беше Хидео Номо со Доџерс, првиот Кореанец Чан Хо Парк и првиот тајвански бејзбол играч во лигата Чин Фенг Чен беа со затајувачите. Исто така, првиот црн играч во МЛБ, Џеки Робинсон, играше за Доџерс, иако тие во тоа време играа во Бруклин.

Минатата година Ангелите му понудија на Охтани десетгодишен договор вреден 605.000.000 долари, што тој категорично го одби. Веќе требаше да биде најголемиот договор во спортската историја, но јасно е дека знаеше дека некаде може да извлече повеќе од тоа. И тој успеа да го направи тоа без да мора да се сели.

Охтани има 29 години, а кариерата ја започна во родната Јапонија во Хокаидо. Тој играше таму четири години и дојде во МЛБ во 2018 година кога беше најдобар фрлач. Во претходните две сезони беше Ол Стар, а во 2021 година го освои и МВП трофејот во американската лига. Во репрезентативната кариера, најголем успех му беше златото на Светското првенство во 2023 година. Јапонија тогаш не го започна добро натпреварувањето, но на крајот во финалето ги победи САД со 3:2 и го освои златото.

Би можело да ве интересира

Полицијата не може да сфати што се случило: Пукање на стадион во САД, повредени две жени

МЛБ: Прва бејзбол титула за Атланта по пауза од 20 години

Ана Ололовска

Атланта на чекор до титулата во американската бејзбол лига, овации за Трамп

Ана Ололовска

Девет кубански бејзбол репрезентативци пребегнаа во Мексико

Ана Ололовска

„Индијанците“ од Кливленд им забранија на своите навивачи да се маскираат во Индијанци

Жарко Настоски