Девет кубански бејзбол репрезентативци пребегнаа во Мексико

Од:

Девет играчи на кубанската репрезентација до 23 години во бејзбол пребегнаа од земјата за време на Светското првенство, што вчера заврши во Мексико.

dobivaj vesti na viber

Кубанските власти потврдија денеска дека деветмина репрезентативци, кои ја претставувале земјата на завршниот турнир, пребегнале и не се вратиле дома од Мексико.

Во соопштението, што го објави веб порталот ЈИТ, кубанските власти го нарекоа пребегнувањето на деветмината спортисти „подмолен чекор“.

Остатокот од екипата, која при пристигнувањето во Мексико броеше 24 членови, се врати во Куба каде им беше приреден дочек.

Кубанската репрезентација го заврши настапот како четвртопласирана.

– И покрај тешкотиите со кои бевте соочени, бројните притисоци и валканата игра на противниците, храбро се боревте, изјави на дочекот потпретседателот на кубанскиот Национален институт за спорт, телесен развој и рекреација Раул Валенсијано.

Би можело да ве интересира

Откриен тунел за дрога меѓу Калифорнија и Мексико, уапсени шестмина

Ана Ололовска

Повеќе од сто илјади исчезнати лица во Мексико, расте и бројот случаи на исчезнати мигранти

Ана Ололовска

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

„Хабанос С.А.“ со рекордна продажба на цигари и пури во 2021 година

Ана Ололовска

Убиени уште двајца новинари во Мексико, годинава убиени вкупно 11 медиумски работници

Ана Ололовска

Бројот на жртви во експлозијата во луксузниот хотел во Хавана достигна 40

Ана Ололовска