ОИ: Блажевска-Еминова 40-та во квалификациите на 100 метри слободно

Од:

Македонската пливачка Миа Блажевска-Еминова оствари 40-то време во квалификациите на трката на 100 метри слободно на Летните олимписки игри во Токио.

Македонката патеката ја мина со време 57.19 секунди.

Во оваа дисциплина во квалификациите учествуваа 52 пливачки.

Најдобро време постави Ема Мекин од Австралија – 52.13 што е нов олимписки рекорд.

Од македонските спортисти на Олимпијадата во Токио, треба да настапат уште Јован Стојоски (атлетика) во трката на 400 метри закажана за 1 август, Пуликсена Јованоска Пулексенија (карате, кати) на 5 август и Магомедгаджи Нуров (борење слободен стил, 97 кгр.) на 6 август.

Би можело да ве интересира

Јапонија постави рекорд во освоени златни медали на Олимпијадите

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале во сингл на Игрите во Токио

Ана Ололовска

САД останаа без медал за прв пат од враќањето на тенисот на Олимпијадите

Ана Ололовска

Хачанов прв финалист на тенискиот олимписки турнир

Ана Ололовска

ОИ: Максимални четири победи за ракометарите на Франција

Ана Ололовска

Кина и Јапонија прво според медалите по шестиот ден на Олимпијадата

Жарко Настоски