Јапонија постави рекорд во освоени златни медали на Олимпијадите

Од:

Репрезентацијата на Јапонија на домашната Олимпијада постави рекорд во освоени златни медали. Спортистите на оваа земја освоија 17 златни медали до денес, најмногу во историјата на Игрите.

Ова е еден медал повеќе од претходното постигнување што го оствари јапонскиот тим на Игрите во Токио во 1964 година и 2004 година во Атина.

Во моментов, Јапонија е на второто место во пласманот за златни медали на Олимписките игри во Токио. Само репрезентацијата на Кина е пред Јапонците, која има 18 најсјајни одличја. Следуваат репрезентациите на САД со 14 и Русија со 10 злата.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ остана без финале во сингл на Игрите во Токио

Ана Ололовска

САД останаа без медал за прв пат од враќањето на тенисот на Олимпијадите

Ана Ололовска

Хачанов прв финалист на тенискиот олимписки турнир

Ана Ололовска

ОИ: Максимални четири победи за ракометарите на Франција

Ана Ололовска

Кина и Јапонија прво според медалите по шестиот ден на Олимпијадата

Жарко Настоски

Град Скопје ќе му додели 5.000 евра на олимпискиот медалист Георгиевски

Жарко Настоски