Хачанов прв финалист на тенискиот олимписки турнир

Од:

Рускиот тенисер Карен Хачанов денес го победи Шпанецот Пабло Карено-Буста во полуфиналето во машка конкуренција на Олимпијадата во Токио.

Средбата траеше 1 час и 20 минути. Двата сета Хачанов ги доби со по 6:3.

Во финалето на Олимписките игри, Хачанов ќе се сретне со победникот од дуелот Александар Зверев (Германија) – Новак Ѓоковиќ (Србија).

Хачанов е 12. фаворит на Игрите, Карено-Буста беше шести, Зверев е петти, додека Ѓоковиќ е прв носител.

Би можело да ве интересира

Јапонија постави рекорд во освоени златни медали на Олимпијадите

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале во сингл на Игрите во Токио

Ана Ололовска

САД останаа без медал за прв пат од враќањето на тенисот на Олимпијадите

Ана Ололовска

ОИ: Максимални четири победи за ракометарите на Франција

Ана Ололовска

Кина и Јапонија прво според медалите по шестиот ден на Олимпијадата

Жарко Настоски

Град Скопје ќе му додели 5.000 евра на олимпискиот медалист Георгиевски

Жарко Настоски