САД останаа без медал за прв пат од враќањето на тенисот на Олимпијадите

Од:

Американските тенисери не освоија ниту еден медал на Олимпијадата во Токио. САД стигнаа до мечот за медал само во машка двојка, но таму Остин Кричек и Тенис Сандгрен загубија од Мајкл Венус и Маркус Даниел од Нов Зеланд.

Соединетите држави останаа без медал во тенис за прв пат по враќањето на спортот на Олимписките игри во 1988 година.

На седум од осумте претходни Олимписки игри, Американците освоија најмалку едно злато и најмалку два медали. Исклучок беше Атина 2004 година, кога само Марди Фиш освои сребро.

Би можело да ве интересира

Јапонија постави рекорд во освоени златни медали на Олимпијадите

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале во сингл на Игрите во Токио

Ана Ололовска

Хачанов прв финалист на тенискиот олимписки турнир

Ана Ололовска

ОИ: Максимални четири победи за ракометарите на Франција

Ана Ололовска

Кина и Јапонија прво според медалите по шестиот ден на Олимпијадата

Жарко Настоски

Град Скопје ќе му додели 5.000 евра на олимпискиот медалист Георгиевски

Жарко Настоски