Одложен четвртиот балон од АБА 2 лигата

Од:

Драстично зголемениот број заразени со коронавирусот во регионот е причината поради која е пролонгиран четвртиот турнир од АБА2, а кој требаше да почне во Бања Лука на 17 јануари.

dobivaj vesti na viber

Раководството на јадранското натпреварување реши средбите од осмото до 10. коло да се одиграат исто така во овој град од БиХ, но во периодот од 6 до 12 февруари.

– Ова значи делумна промена на плановите за подготовки на нашиот тим, особено што новиот термин е непосредно пред завршниот турнир од Купот на Македонија. Но, тоа не значи намалување на еланот на тренинзите, на кои сега вниманието ќе биде насочено кон средбите од Првата лига, каде што почнуваме со средбата на гости кај Кожув на 22 јануари, соопшти МЗТ Скопје Аеродром.

„Сините“ на турнирот во Бања Лука ќе ги одмерат силите со Сутјеска, Подгорица и Војводина, а точните термини и дополнително ќе бидат одредени. Аеродромци во моментов се второпласирани на табелата со шест победи во седумте досегашни меча.

Би можело да ве интересира

Војдан Стојановски уште две сезони во дресот на МЗТ Скопје Аеродром

НЛБ Групација и АБА Лига ј.т.д. – Заедно пишуваме ново регионално поглавје во кошарката

Ана Ололовска

Пелистер убедлив на дербито со МЗТ Скопје

А1он

АБА 2: МЗТ Скопје Аеродром и Пелистер го дознаа распоредот за јануарскиот „балон“

А1он

Првата машка кошаркарска лига продолжува утре со четири натпревари

А1он

Илиевски: Честитки за Борац, повредите и загубените топки не чинеа пораз

Ана Ололовска