Навивачите во Катар плаќаат до 30 евра за пиво, 13 евра за безалкохолно, казните за пиење алкохол на недозволени места и до 800 евра

Од:

Пивото е една од главните теми меѓу навивачите во Катар.

dobivaj vesti na viber

Бедна грчка салата од 10 евра или речиси 100 евра за пет пива, два минијатурни плескавици и помфрит не звучи како најдобра вредност за парите, на што се жалеа навивачите на Светското првенство во Катар.

Неволјите поради алкохолот и скапата храна деновиве се честа тема меѓу фановите.

Од почетокот беше јасно дека ова првенство ќе се разликува од претходните, но имаше надеж дека ќе може малку послободно да се ужива во пивото. Но, на стадионот е дозволено само безалкохолно пиво, а забрането е носење сопствен (алкохолен) пијалок.

Пиво може да се пие само во фан зони или лиценцирани хотелски барови или клубови на кои им е дозволено да продаваат алкохол на странци, а медиумите пишуваат дека за шише пиво плаќаат и до 30 евра. Мало увезено безалкохолно пиво во ресторан или бар чини 13 евра, пренесува Pun kufer.

А сето тоа е подобро отколку да те фатат како пиеш на јавно место – во Катар казните за пиење алкохол на недозволени места или пијано однесување на јавно место се до шест месеци затвор и/или парична казна од околу 800 евра, а за увоз, извоз или производство на алкохолни пијалоци може да се казни со три години затвор и над 2.500 евра, пишува dohaguides.com.

Инаку, и кога не е центар на фудбалскиот свет, Катар е една од поскапите земји на Блискиот Исток.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Нов скандал во Катар: Домаќините го прекинаа интервјуто со навивач во инвалидска количка и малтретираа новинари

А1он

ВИДЕО: Мексиканци се обидоа да внесат алкохол во Катар, обезбедувањето веднаш ги спречи

А1он

Јапонците направија сензација, а по мечот го одушевија светот со својот гест

А1он

Само 9,2 милиони Германци го следеле поразот на Германија од Јапонија

А1он

Папата Франциск се помоли Светското првенство во Катар да биде можност за мир во светот

А1он