(ВИДЕО) Нов скандал во Катар: Домаќините го прекинаа интервјуто со навивач во инвалидска количка и малтретираа новинари

Од:

Светското првенство во Катар е во тек, а повторно пристигнуваат вести за инциденти и непријатности кои ги доживеаја новинарските екипи.

По инцидентот што го имаше екипата на данската телевизија, кога обезбедувањето се закануваше за време на преносот во главниот град во пресрет на Мундијалот, овојпат непријатна ситуација имаше телевизиска екипа од Аргентина.

Како што пренесува Дејли Меил, новинарот Хоакин Алварез, кој вообичаено ја води програмата во студио во неговата земја, се пошегува со аргентински навивач во инвалидска количка за нивниот омилен ТВ канал кога ги прекинал неидентификуван службеник и двајца други мажи, кои се појавиле неколку секунди подоцна.

Висок маж во традиционален арапски фустан му пришол на новинарскиот тим и му наредил на Алварез да му ја покаже својата прес-карта, по што следело барање снимателот да ја спушти камерата.

Прекинот на преносот во живо се случи во Барва Вилиџ, канцелариски и станбен комплекс на периферијата на Доха кој беше завршен во 2010 година и проширен за Светското првенство.

Репортерот и екипата подоцна продолжиле да снимаат од автомобилот, а Алварез им рекол на гледачите дека бил принуден да ја напушти областа откако му било кажано дека тоа е приватна сопственост.

Аргентинскиот новинар истакна дека има уредна дозвола и додаде дека бил исплашен и мислел дека ќе биде заробен.

– Лицето кое го прекина снимањето излезе од комбето и на многу груб начин рече дека повеќе не можеме да снимаме бидејќи сме на приватно место – изјави новинарот.

Би можело да ве интересира

Навивачите во Катар плаќаат до 30 евра за пиво, 13 евра за безалкохолно, казните за пиење алкохол на недозволени места и до 800 евра

А1он

ВИДЕО: Мексиканци се обидоа да внесат алкохол во Катар, обезбедувањето веднаш ги спречи

А1он

Јапонците направија сензација, а по мечот го одушевија светот со својот гест

А1он

Само 9,2 милиони Германци го следеле поразот на Германија од Јапонија

А1он

Папата Франциск се помоли Светското првенство во Катар да биде можност за мир во светот

А1он