Папата Франциск се помоли Светското првенство во Катар да биде можност за мир во светот

Од:

Папата Франциск денеска го поздрави одржувањето на Светското првенство во фудбал и се помоли Мундијалот во Катар да биде можност за хармонија и мир во светот.

dobivaj vesti na viber

Овој важен настан нека биде повод за средба и хармонија на народите, во корист на братството и мирот меѓу народите. Да се ​​молиме за мир во светот и крај на сите конфликти, истакна папата Франциск во своето неделно обраќање до верниците во Ватикан.

Папата Франциск е долгогодишен љубител на фудбалот и го истакнува спортот како начин за промовирање на солидарноста и братството.

Тој е роден во Аргентина и навива за клубот Сан Лоренцо од Буенос Аирес.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кадиров: Папата Франциск станал жртва на странска медиумска пропаганда

А1он

Папата ги нарече руските сили „сурови“, Русија бесна

А1он

(ВИДЕО) Нов скандал во Катар: Домаќините го прекинаа интервјуто со навивач во инвалидска количка и малтретираа новинари

А1он

Навивачите во Катар плаќаат до 30 евра за пиво, 13 евра за безалкохолно, казните за пиење алкохол на недозволени места и до 800 евра

А1он

ВИДЕО: Мексиканци се обидоа да внесат алкохол во Катар, обезбедувањето веднаш ги спречи

А1он

Јапонците направија сензација, а по мечот го одушевија светот со својот гест

А1он