МЗТ изненадувачки поразени од Динамик во АБА-2 лигата

Од:

МЗТ Скопје вечерва го доживеа својот четврти пораз по ред во АБА-2 лига.

Тимот од Аеродром изненадувачки загуби од српски Динамик со 82-84 (38-44) во последниот меч од 20. коло од регионалната лига.

МЗТ во поголемиот дел од мечот бркаше негатива, која во второто полувреме беше и двоцифрена за гостинскио тим, но во финишот успеа да намали на два поени негатива, па дури и да има шут за победа.

Сепак Хиндс промаши тежок шут за тројка, по кој „металците“ запишаа втор пораз на домашен терен и вкупно осми во АБА-2 лигата.

Олуџоби со 24 поени беше најдобар за домашниот тим, додека кај гостинот Пашалиќ реализираше 21 поен.

Во наредното коло во регионалното натпреварување, скопскиот тим ќе гостува кај Нови Пазар.

Би можело да ве интересира

Трет пораз на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

АБА2: МЗТ Скопје Аеродром го порази Пелистер во „македонското дерби“

А1он

МЗТ Скопје Аеродром казнет со 300.000 денари, клупскиот директор со двегодишна суспензија

Ана Ололовска

Пелистер со пораз дебитираше во АБА 2 лигата

А1он

Победнички старт на МЗТ Скопје Аеродром во АБА 2 лигата

А1он

Шампионот МЗТ Скопје гостува во Битола во дербито на воведното кошаркарско коло

Ана Ололовска