Матијс Тел влезе во историјата, а Штутгарт освои бод против Баерн

Од:

Матијс Тел, младиот напаѓач на Баерн Минхен, постигна дебитантски гол за баварскиот клуб и влезе во историјата на Бундес – лигата. Сепак, Баерн не триумфираше против Штутгарт играјќи 2:2. Серху Гираси во 93.минута погоди од пенал за израмнување.

Лајпциг со 3:0 ја победи Борусија Дортмунд. Нов тренер на Лајпциг е Марко Розе, а денеска успеа да го победи својот поранешен тим. Орбан, Шобошлаи и Хајдара беа стрелци за домаќинот.

Хофенхајм го совлада Мајнц со 4-1, а Волфсбург славеше минимално (0:1) над Ајнтрахт Франкфурт.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Бизарна причина го кочи големиот трансфер

Предраг Петровиќ

Баерн казнет со 200.000 евра поради непочитување на прописите за минимална плата

Горан Наумовски

Садио Мане удри соиграч по поразот од Манчестер Сити

Баерн е на врвот, но „милионерите“ се само три чекори назад

УЕФА ги казни Баерн и Селтик

Баерн ќе биде без Мусијала на гостување во Бохум