Марсеј остана без тренер

Од:

Францускиот клуб – Марсеј остана без главен тренер откако беше прекината понатамошната соработка со шпанскиот стратег – Марселињо Гарсија Торал.

58-годишниот стручњак го напушти тимот по само три месеци, кога во јуни пристигна како „замена“ за Игор Тудор.

Главна причина за тоа е неуспехот во третото коло од квалификациите за Лигата на шампионите против Панатинаикос, како и само две победи во воведните пет кола од францускиот шампионат „Лига 1“.

До назначувањето на нов шеф, тимот ќе го води некогаш познатиот фудбалер на овој клуб – Жан Пјер Папен.

Марсеј го очекува гостувањето на Ајакс во Амстердам во рамките на првото коло од групната фаза на Лига Европа.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хаос на Маракана – масовна тепачка на трибините во Бразил

Предраг Петровиќ

Голем ден за швајцарскиот фудбал, Џака станува рекордер

Престрелка во Марсеј, две лица загинаа, тројца се повредени

Почина поранешниот македонски кошаркарски селектор Јанко Луковски

Горан Наумовски

Исчезнатиот 18 годишен шпански фудбалер пронајден мртов

Македонските фудбалери до 19 години ја совладаа Полска на стартот на квалификациите за ЕП

Предраг Петровиќ