Литванецот останува меѓу „кралевите“

Од:

„Литванскиот репрезентативец, кој патем ќе го пропушти Светското првенство“ Домантас Сабонис го продолжи договорот со својот сегашен клуб Сакраменто.

Сабонис беше еден од клучните играчи во претходната сезона во која Сакраменто направи многу добар резултат завршувајќи во плеј-офот.

Минатата сезона имаше просек од 19,1 поен и 12,3 скока. Ваквиот настап секако ги натера Кралевите да посегнат во џебот и на Литванецот да му понудат нов, многу посилен договор и со тоа да го задржат во клубот.

Сабонис потпиша нов петгодишен договор вреден 217 милиони долари.

Нема проблем, добра работа за двете страни. Кралевите задржаа одличен играч, а Литванецот дебело ќе заработува.

Би можело да ве интересира

ЕСПН: Никола Топиќ ќе биде шести пик на НБА драфтот

Горан Наумовски

Трипл-дабл на Јокиќ во победата на Денвер против Милвоки

Адетокунбо: Ги разбирам нашите навивачи кои не исвиркаа

Лејкерси го „прегазија“ ривалот, тргнаа по титулата

Предраг Петровиќ

Кошаркар на Филаделфија e повреден од автомобил додека минувал улица

Сакраменто подобар од Оклахома на домашен терен, Дончиќ го предводеше Далас до победата