Лејкерси се извлекоа од бездната па се посрамотија во продолжението, Јанис го доби дуелот со Дончиќ

Од:

Драматичните натпревари во Милвоки и Филадлефија ја обележаа ноќта во НБА лигата. Милвоки Бакс славеа во дуелот со Далас Маверикс 110:105,ма Филаделфија во дополнителните пет мнути ги совлада ЛА Лејкерс со 133:122.

Неверојатна драма го обележа натпреварот во Филаделфија. Домшаните кошаркари имаа предност од 119:110 на 30 секунди до крајот. Лејкерси успеаја да ја стигнат предноста, а Дејвис на 3,7 секунди пофгоди едно од двете слободни фрлања и натпреварот влезе во дополнителните пет минути.

Во екстра периодот, Лејкерси потонаа, ги промашија првите девет обиди, а Филаделфија со серија 12:0 го реши победникот.

Филаделфија ја предводеше Џоел Ембид со 38 поени, 12 скока и пет асистенции, а го најдобриот меч во кариерата го одигра (Де’Ентони Мелтон (33 поени и седум украдени топки). Џејмс Харден додаде 28 поени со 12 асистенции, што му беше доволно да стане само четвртиот кошаркар во историјата на НБА со 23.000 поени и 6.500 асистенции. Останатите тројца се Леброн Џејмс, Расел Вестбрук и Оскар Робертсон.

Ентони Дејвис со 31 поен и 12 скока беше најдобар кај Лејкерси. Леброн Џејмс додаде 23 а Остин Ривс имаше 25 поени. Вестбрук оствари трипл-дабл од 12 поени и по 11 скока и асистенции.

Во Милвоки, на 7,8 секунди до крајот ветеранот Брук Лопес ја заби топката во кошот по додавањето од Џорџ Хил за победа на Бакс над Далас Маверикс 106:105.

Последниот напад на Далас не успеа да го реализира Лука Дончиќ. Словенецот мечот го заврши со 33 поени, 11 асистенции и шест скока.Јанис Адетокумбо се истакна кај Милвоки со 28 поени и 10 скока.

Резултати:

Шарлот – Њујорк 102:121
Индијана – Вашингтон 121:11
Орландо – Торонто 113:109
Бруклин – Атланта 120:116
Кливленд – Сакраменто 95:106
Филаделфија – ЛА Лејкерс 133:122
Мемфис – Детроит 114:103
Њу Орлеанс – Феникс 128:117
Јута – Минесота 108:118
Далас – Милвоки 105:106

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

НБА: Денвер ја победи Минесота и израмни на 2:2 во полуфиналната серија на Западот

Познати се тројцата полуфиналисти на Истокот во плејофот во НБА лигата

А1он

Тренерот на Минесота опериран – незивесно дали го пропушта стартот на серијата против Денвер

Предраг Петровиќ

Филаделфија казнета поради Ембид

Поранешниот член на Лејкерс и филмски актер осуден на 90 години, „сексуалниот предатор“ конечно е во затвор

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Драма во НБА лигата: Кошаркар на Оклохома колабираше пред соиграчите