Кисела Вода беше домаќин на повеќе од 150 дечиња во првиот КЛ7 Куп

Од:

Во спортската сала „Архиепископ Доситеј“ во Општина Кисела Вода се одигра ракометен куп на кој учествуваа повеќе од 150 деца.

На првиот „КЛ7 КУП“, во мини ракомет, се натпреваруваа повеќе екипи од школата за ракомет „Кирил Лазаров 7“. Најбројни беа дечињата од Кисела Вода, од ООУ „Кирил Пејчиновиќ“ и ООУ „Кузман Шапкарев“ кои одиграа 18 натпревари.

Најмладите учесници, родени 2013 година играа на мини ракометни терени. На нив најмалку од се им беше важен постигнатиот резултат, најважно од се им беше што овие натпревари ќе ги врежат во својата меморија како ден кога прв пат биле дел од екипа која игра пред публика.

Со овој КУП се развива мотото Ракомет за секое дете, бидејќи децата добиваат можност за натпревари кои се најсилното орудие за нивно развивање во играчи.

Би можело да ве интересира

Општина Кисела Вода ги објави контакт броевите за упис на првооделенци

Ана Ололовска

Пожар во Расадник во Кисела Вода, жителите излезени на улица

А1он

Без вода утре корисниците на „Георги Димитров“ и „Вера Јоциќ“ во скопска Кисела Вода

Ана Ололовска

Вработен во Кисела Вода е заразен со коронавирус, кризниот штаб на Општината одржа состанок

Ана Ололовска

Учениците од „Димитар Влахов” со мотивирачко видео и календар против Ковид-19

Ана Ололовска

Сто пакети хуманитарна помош за социјално ранливи жители на општина Кисела Вода

Ана Ололовска