Кенијка победи на женскиот маратон, вечер е финалето на 100 метри за мажи

Рут Чепнгетич од Кенија триумфираше на женскиот маратон на Светското првенство во Доха.

Ова беше историски маратон бидејќи се трчаше по полноќ, но поради временските услови, мораше да биде така. Додека девојките трчаа, температурата се движеше од 30 до 32,7 степени, со влажност на воздухот од 73 проценти. Потфрлија Етиопјанките, ниту една од нив не го заврши маратонот.

Победничката имаше време од 2 часа, 32 минути и 43 секунди, што беше за 63 секунди побрзо од втората Роуз Челимо од Бахреин, додека бронзениот медал го заслужи Хелалија Јоханес од Намибија. Најдобите десет маратонки обезбедија место на Олимписките игри во Токио.

Денеска на СП во атлетика има шест финалиња, од кои најинтересно е трката на 100 метри за мажи, во која фаворит е Кристијан Колмен од САД.

Струга домаќин на 13. државно и меѓународно првенство „Триатлон 3Дисциплини 2024“

Срамно однесување на италијанскиот спортист: Го престигна Германецот и го понижуваше

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика