Каспаров: Ѓоковиќ и Овечкин се пример за општествената отупеност

Од:

Легендарниот шаховски велемајстор Гари Каспаров влезе во остар напад на тенискиот ас Новак Ѓоковиќ, нарекувајќи го вистиски пример на општествената отупеност, поради неговите ставови за војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Рускиот велемајстор е познат како остар критичар на рускиот претседател Владимир Путин и во интервју за хрватскиот „Вечерњи лист“ ги коментираше критиките кои ги упати кон Ѓоковиќ за неговата изјава дека нема потреба за суспензија на руските и белоруските спортисти.

„Русија може да се натпреварува по рангот, но убиваат по националност. Руските спортисти кои не ја осудуваат војната за истребување на Путин во Украина го подддржуваат со молчење. А Србин кој нема да го направи тоа посебно паѓа во очи поради историјата. Јас индиректно одговорив на некои од неговите коментари на Твитер. Вистинскиот пристап е да се потпише декларацијата што ја споменував. Да се осуди војната како криминал, режимот како нелегален, а Путин како диктатор. Ако го потпишат тоа, нека настапуваат. Коментарите на Ѓоковиќ беа депласирани бидејќи се зборуваше за покана што е базирана на рејтинг. Тоа што се гледа во овој случај, и во случајот на некои НХЛ играчи како Александер Овечкин, е пример за општествената отупеност. Тие не сфаќаат што се случува. А се случува злосторство какво што не е видено од Втората светска војна. Не сакам да ги намалам злосторствата во балканските војни, но големината не може да се спореди со тоа што се случува во Украина. Да, и тоа беше трагично и српската агресија требаше да биде осудена“, вели Каспаров.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Веќе нема шанси Ѓоковиќ да настапи на САД опен: Нема да можам да патувам за Њујорк

Ју-ес опен навести дека Ѓоковиќ нема да игра

Дозволете му на Ѓоковиќ да игра на Ју-ес опен

Ѓоковиќ ги отвора терените на босанските пирамиди

Победникот на Вимблдон падна за четири места на АТП листата

ВИДЕО: Ѓоковиќ го изненади принцот Џорџ, му го даде пехарот од Вимблдон

Катерина Павлова-Николовска