Италија го освои Европското првенство во одбојка за жени

Од:

Италијанската женска репрезентација е нов европски првак во одбојка. Италијанките вечерва во Белград го победија српскиот тим во четири сета – 24:26, 25:22, 25:19, 25:11.

Ова е прв пораз за Србинките на евро-шампионатите по цели шест години и тоа претрпен во нивната белградска „Арена“.

Италија до трофејот дојде без изгубен меч на турнирот, Србија не успеа да ја одбрани двократната титула.

Во мечот за бронзениот медал, Турција ја совлада Холандија со 3:0.

Би можело да ве интересира

Италија нов европски владетел во женска одбојка

Ана Ололовска

Двојна круна за одбојкарките на Јанта Волеј, ја освоија и шампионската титула

Жарко Настоски

Софија успешно ја продолжува одбојкарската лоза на Ричлиеви

Ана Ололовска

ЖОК „Ускана“ од Кичево во подготовки за новата сезона

Ана Ололовска

Србија ја совлада Италија и се пласира во финалето на ЕП за одбојкарки

Ана Ололовска

Формирани двојките за полуфиналето на ЕП за одбојкарки

Ана Ололовска