Хејнова го освои златото на 400 метри со пречки

Чешката атлетичарка Зузана Хејнова го освои златниот медал на трката на 400 метри со пречки на Светското првенство во Пекинг.

Таа до победата стигна со време од 53,50 секунди или 44 стотинки подобро од второпласираната Шамијер Мала (53,94) од САД.

Третото место и бронзениот медал се за Американката Касандра Тејт која истрча со врме 54,02 секунди.

Се одржа и финалето на трката 3.000 метри стиплчес. Победи Хивин Кијенг Џепкемои од Кенија со време 9:19,11, пред Хабиба Гриби (Тунис) која беше 13 стотинки побавна од победничката, Геса Краузе (Германија) го освои бронзениот медал 9:19,25.

Медалистки во дисциплината скок со стап се:

Јарислеј Силва (Куба) – злато со скок 4.90 метри,
Фабијана Мурер (Бразил) – сребро 4.85
Николета Кирјакополу (Грција) – бронза 4.85.

Струга домаќин на 13. државно и меѓународно првенство „Триатлон 3Дисциплини 2024“

Срамно однесување на италијанскиот спортист: Го престигна Германецот и го понижуваше

Литванецот Миколас Алекна го собори најдолгогодишниот светски рекорд во машка атлетика