Хамилтон и Фетел се изедначија со Хил и Шумахер по бројот на подиуми во Монако

Од:

Пилотите на Мерцедес, Луис Хамилтон и на Ферари, Себастијан Фетел, по седми пат се искачија на подиумот во Монако.

Според оваа статистичка категорија во Формула 1 шампионатите, Хамилтон и Фетел се изедначија со Грем Хил и Михаел Шумахер. Лидер е легендарниот Аиртон Сена со осум подиуми во Кнежеството.

Денес Хамилтон победи, а Фетел беше втор.

Од последните девет победници на Големата награда на Монако, само еден станал шампион истата таа сезона – Фетел во 2011 година.

Би можело да ве интересира

Раководител на „Формула 1: Ако пилот или членот на тимот биде позитивен на коронавирус, трката нема да биде откажана

Ана Ололовска

Сезоната во Формула 1 почнува на 5 јули

Ана Ололовска

Во Формула 1 може да се заменат квалификациите со куси трки

Ана Ололовска

Гран при на Холандија нема да се одржи во 2020 година

Ана Ололовска

Ботас преговара со Рено?

Ана Ололовска

Мерцедес планира да го замени Ботас со Расел во 2021 година

Ана Ололовска