Хамилтон и Фетел се изедначија со Хил и Шумахер по бројот на подиуми во Монако

Од:

Пилотите на Мерцедес, Луис Хамилтон и на Ферари, Себастијан Фетел, по седми пат се искачија на подиумот во Монако.

Според оваа статистичка категорија во Формула 1 шампионатите, Хамилтон и Фетел се изедначија со Грем Хил и Михаел Шумахер. Лидер е легендарниот Аиртон Сена со осум подиуми во Кнежеството.

Денес Хамилтон победи, а Фетел беше втор.

Од последните девет победници на Големата награда на Монако, само еден станал шампион истата таа сезона – Фетел во 2011 година.

Би можело да ве интересира

Организаторите на Гран-при во Сингапур се загрижени поради смогот

Ана Ололовска

Контејнери на екипите на Формула 1 пристигнаа во олимписко Сочи

Ана Ололовска

Ферари: Доаѓа моментот за Мик Шумахер во Формула 1

Таткото на Макс Верстапен го кажа главниот услов за продолжување на договорот со Ред Бул

Ана Ололовска

Ред Бул негира дека ќе го врати Себастијан Фетел

Верстапен: Можеме да бидеме добри тимски колеги со Леклер

Ана Ололовска