Ѓорѓиевски: Се надевам дека ќе ја продолжам голгетерската серија

Од:

Македонската репрезентација составена од фудбалери до 21 година ги продолжува подготовките за квалификациските натпревари против Украина и Франција за пласман на Европското првенство. Напаѓачот на Шкупи Марко Ѓорѓиевски игра во одлична форма, постигна неколку битни голови за националниот тим, и се надева дека голгетерската серија ќе ја продолжи на следните два квалификациски меча.

– Го одработивме денеска тренингот комплетно сите фудбалери кои сме повикани во националниот тим за претстојните натпревари. Знаеме многу добро против кои селекции играме, ги познаваме нивните квалитети многу добро, очекуваме две тешки средби, ќе биде потребна голема пожртвуваност од наша страна, доколку сакаме да се надеваме на позитивен резултат. Имаме одлична атмосфера во репрезентацијата. Прво треба максимално да се посветиме на првиот натпревар против Украина. Потребен ни е ист пристап и смиреност, како на претходниот дуел со Ерменија. Знаеме кои се нашите задачи, доколку се придржуваме до тоа што го бара од нас селекторот, мислам дека нема да имаме проблем. Се наоѓам во одлична форма, постигнав гол и на мечот со Ерменија и со Фарски Острови, ќе дадам се од себе за ја продолжам голгетерската серија и да ја израдувам Македонија, изјави Ѓорѓиевски за веб-страницата на ФФМ.

Избраниците на селекторот Драги Канатларовски, првиот меч го играат со Украина, на 11 ноември на тренинг центарот „Петар Милошевски” во Скопје. На 16 ноември, на Националната арена „Тодор Проески” гостува селекцијата на Франција.

Би можело да ве интересира

Шкендија со четири контролни дуели на зимските подготовки во Анталија

Ана Ололовска

Бразилско засилување во редовите на Шкендија

Ана Ололовска

Костадинов нов член на полски Пјаст Гливице

А1он

ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

А1он

Фудбалска пресметка на Македонија и Бугарија во Лигата на нации

А1он

У21: Македонските фудбалери го совладаа Косово

А1он