Ѓоковиќ убедлив против Мираљес, 3:0 за точно два часа игра

Новак Ѓоковиќ во 20 часот по средноевропско време го започна натпреварот од второто коло на УС Опен против Шпанецот Запата Мираљес, со кој првпат се среќава.

По 48 минути натпреварување, благодарение на брејкот во петтиот гем, Новак го доби сетот со 6:4 против исклучително мотивираниот и жилав Шпанец.

За разлика од првиот сет, Новак играше поубедливо во вториот. Миралес победи само на еден гем. А во третиот сет Ѓоковиќ доминираше, му дозволи само еден гем на противникот и убедливо го приведе мечот кон крајот. 3:0 (6:4, 6:1, 6:1)

Во изјава за медиумите, Шпанецот пред натпреварот истакна дека е свесен за тежината на предизвикот што го очекува.

Новак Ѓоковиќ изјави дека ја знаел „сметката“ пред почетокот на САД на овој турнир – една победа во Њујорк ќе го врати на првото место.

Тој во првото коло лесно го совлада францускиот тенисер Александар Милер и сега се врати на врвот на светот. За две недели и официјално ќе биде број еден, но на рангирањето во живо веќе е на врвот и така ќе остане и по УС Опен.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Монте Карло

Ѓоковиќ: Иванишевиќ ми е доживотен пријател, не знам кој ќе го замени

После пет години: Ѓоковиќ и Иванишевиќ ја прекинаа соработката

Ѓоковиќ: Морам да ги балансирам приватниот и професионалниот живот, ќе се вратам во Мајами